Εξετάσεις για τα Πτυχία Γαλλικών 2017

24 ΦΕΒ 2017 - Μαρία Σιδερή, Υπεύθυνη Τομέα Γαλλικών

Μαθήματα γαλλικών για ενήλικες στον Εκπαιδευτικό Όμιλο ΓΡΑΨΑ. Φιλικά δίδακτρα και άριστοι διδάσκοντες για σωστή εκμάθηση γαλλικών.

Οι εξετάσεις για τα πτυχία γαλλικών πλησιάζουν. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι θα πανικοβληθούμε…! Αναρωτιέστε γιατί; Μα είναι απλό… Τα μαθήματα γαλλικών στον Εκπαιδευτικό Όμιλο ΓΡΑΨΑ οδηγούν στην επιτυχία καθώς η εκμάθηση γαλλικών είναι θέμα τεχνογνωσίας! Με λίγα λόγια τα γαλλικά για εμάς είναι ο δρόμος προς την επιτυχία!

Τα ποσοστά επιτυχίας στα πτυχία γαλλικών είναι υψηλά καθώς ξεπερνούν το 87% συνολικά στον Εκπαιδευτικό Όμιλο ΓΡΑΨΑ. Για αυτή την επιτυχία μας στα γαλλικά έχουμε βραβευτεί και έχουμε λάβει τιμητική πλακέτα από το Γαλλικό Ινστιτούτο ΙΦΑ αλλά και από τη Γαλλική πρεσβεία για τη συμβολή μας στη προώθηση της γαλλικής γλώσσας αλλά και της Γαλλοφωνίας γενικότερα.

Τα άριστα αποτελέσματα που έχει ο Όμιλος ΓΡΑΨΑ στην εκμάθηση γαλλικών, δεν είναι τυχαία. Τα μαθήματα γαλλικών παραδίδονται από καθηγητές που είναι άριστα καταρτισμένοι και εκπαιδευμένοι στο σύστημα ΓΡΑΨΑ. Έτσι η εκμάθηση γαλλικών στον Όμιλο ΓΡΑΨΑ είναι αποτελεσματική και ευχάριστη με άριστα αποτελέσματα και στις εξετάσεις.

Επί του πρακτέου τώρα... αφού ολοκληρωθούν τα μαθήματα γαλλικών, οι υποψήφιοι μπορούν να λάβουν μέρος στις εξετάσεις που διεξάγονται σε δυο περιόδους (Δεκεμβρίου- Μαΐου, Ιουνίου).

Πιο συγκεκριμένα, οι φορείς που διεξάγουν εξετάσεις για την απόκτηση πτυχίων γαλλικών είναι το Υπουργείο Παιδείας της Γαλλίας (DELF - DALF), το πανεπιστήμιο της Σορβόννης (SORBONNE) και το Ελληνικό Υπουργείο Παιδείας (ΚΠΓ - Γαλλικά). Οι ημερομηνίες εξετάσεων για την επικείμενη περίοδο Μαΐου - Ιουνίου 2017 έχουν ως εξής:

Θέλεις να ξεκινήσεις γαλλικά για ενήλικες; Έλα τώρα σε ένα από τα 22 εκπαιδευτήρια ΓΡΑΨΑ σε Αττική, Πειραιά και Πάτρα!

Πτυχία γαλλικών DELF DALF (ΑΘΗΝΑ)

• DELF Α1 και DELF Α2: γραπτά 13 Μαΐου/ προφορικά A1 8 Μαΐου 2017/ A2 9 Μαΐου 2017
  • DELF Β1 και DELF Β2: γραπτά 12 Μαΐου/ προφορικά Β1 10 Μαΐου 2017 /Β2 18 Ιουνίου
  • DALF C1 και DΑLF C2: γραπτά 17 Ιουνίου/ προφορικά 17 Ιουνίου 2017
  • SORBONNE Β1, SORBONNE Β2 και SORBONNE C2: γραπτά 13 Μαΐου/ προφορικά Β1 10 Μαΐου/ Β2 C2 24 Ιουνίου
  • SORBONNE C1: γραπτά 12 Μαΐου/ προφορικά 23 ΙΟΥΝΙΟΥ

Πτυχία γαλλικών DELF DALF (ΕΠΑΡΧΙΑ)

• DELF Α1 και DELF Α2: γραπτά 13 Μαΐου/ προφορικά 14 Μαΐου 2017
  • DELF Β1 και DELF Β2: γραπτά 12 Μαΐου/ προφορικά 12 και 13 Μαΐου 2017
  • DALF C1 και DΑLF C2: γραπτά 17 Ιουνίου/ προφορικά 17 Ιουνίου 2017
  • SORBONNE Β1, SORBONNE Β2 και SORBONNE C2: γραπτά 13 Μαΐου/ προφορικά 14 Μαΐου
  • SORBONNE C1: γραπτά 12 Μαΐου/ προφορικά 14 Μαΐου

Για τις εξετάσεις στα

πτυχία γαλλικών του ΚΠΓ

οι ημερομηνίες δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμη.

Στα ΓΡΑΨΑ θα βρείτε και μαθήματα γαλλικών για ενήλικες online, από Γαλλικά για αρχάριους έως DALF C2