Ιταλικά - CELI 3

Βίντεο Ιταλικά
Αν θέλετε να μάθετε καλά Ιταλικά, είτε για να διαβάσετε Ουμπέρτο Έκο … από το πρωτότυπο, είτε για εργασία ή

μεταπτυχιακά στην Ιταλία

, τότε ένα Πτυχίο Ιταλικών σας είναι απαραίτητο. Το CELI 3 είναι το πτυχίο που πιστοποιεί την

καλή γνώση της Ιταλικής γλώσσας

για το επίπεδο Β2, αντίστοιχο με το Lower των αγγλικών. Παρέχεται από το Ιταλικό Μορφωτικό Ινστιτούτο που εκπροσωπεί στην Ελλάδα το Πανεπιστήμιο της Perugia. Για το ίδιο επίπεδο, το Υπουργείο Παιδείας παρέχει το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας - Ιταλικά Β2, μέσω ενός διαβαθμισμένου τέστ για το επίπεδο Β.

Ο Εκπαιδευτικός Όμιλος ΓΡΑΨΑ, με ρεκόρ επιτυχιών στις εξετάσεις Πτυχίων και Ηγέτης στην εκμάθηση Ιταλικών σε ενήλικες, παρέχει ταχύρυθμα προγράμματα για την απόκτηση του CELI 3, με φιλικά δίδακτρα.

Από το 1984, 70.000 σπουδαστές έχουν περάσει από τα «θρανία» μας, παρακολουθώντας τα βιωματικά (NLP) μαθήματα μας και πλέονμπορούν να απολαύσουν και εκπαίδευση μέσω διαδραστικών πινάκων.

Οι σπουδαστές μας τα λένε καλύτερα!

Το CELI 3 είναι ένα διεθνές πτυχίο, αναγνωρισμένο παγκοσμίως από όλα τα πανεπιστήμια, επιχειρήσεις και δημόσιους φορείς.

Η εξέταση αποτελείται από τα εξής papers:

• Κατανόηση και παραγωγή Γραπτού Λόγου (135')
  • Γλωσσικές ικανότητες (45')
  • Κατανόηση Προφορικού Λόγου: (25')
  • Παραγωγή Προφορικού Λόγου: (16')

Στον Εκπαιδευτικό Όμιλο ΓΡΑΨΑ, η μεγάλη επιτυχία στα πτυχία CELI βασίζεται στο δοκιμασμένο και τελειοποιημένο σύστημα που έχουμε αναπτύξει μέσα στο χρόνο. Είμαστε Νο 1 στις προτιμήσεις των φοιτητών γιατί προσφέρουμε ευέλικτα ωράρια, δυνατότητα αλλαγής (ή εναλλάξ ωραρίου) και ολιγομελή τμήματα.

Όσον αφορά το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (ΚΠΓ - Ιταλικά) Β2, το τεστ απαρτίζεται από ερωτήσεις που δίνουν μέγιστο 200 πόντων. Αν ο υποψήφιος συγκεντρώσει από 60 έως 119 πόντους, αποκτά πιστοποίηση επιπέδου Β1 για μέτρια γνώση, ενώ αν συγκεντρώσει πάνω από 120 πόντους αποκτά το πτυχίο καλής γνώσης Β2.

Τι λένε για μας για τα Ιταλικά από την Ιταλία

Σεμινάριο (webinar) Mauro Pichiassi Σεμινάριο (webinar) Mauro Pichiassi

Συχνές ερωτήσεις

Τι σκορ πρέπει να έχω στο διαβαθμισμένο τεστ του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας - Ιταλικά, ώστε να πιστοποιηθώ για την καλή γνώση της Ιταλικής με επίπέδο Β2;

Ποια είναι τα υπέρ και τα κατά των εξετάσεων του κάθε πτυχίου;

Δες παρακάτω τον Συγκριτικό μας Πίνακα Πτυχίων:

ΠΤΥΧΙΟ PROS CONS
CELI

Γίνεται συμψηφισμός στα πρώτα 3 μέρη, οπότε εάν είσαι αδύνατος σε κάποια ενότητα, αλλά καλός σε άλλη μπορεί να περάσεις.

Υπάρχει περισσότερος χρόνος να ολοκληρώσεις τις ασκήσεις/εκθέσεις - εάν δεν είσαι πολύ γρήγορος και θέλεις την ώρα σου.

Πτυχίο με ιδιαίτερο κύρος.

Σε περίπτωση που κάποιος δεν περνάει το γραπτό η το προφορικό, μπορεί να επαναλαμβάνει μόνο το μέρος που δεν πέρασε

Πιο απαιτητική εξέταση (χρειάζεται καλή γνώση γραμματικής και λεξιλογίου).
ΚΠΓ - Ιταλικά Χαμηλά εξέταστρα.

Αναγνωρίζεται μόνο σε χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης.

Δεν δίνει επάρκεια.

Αν έχω φορτωμένο πρόγραμμα φέτος στη σχολή μου (ή στη δουλειά μου), θα μπορέσω να προετοιμαστώ σωστά για το CELI3?

Τα ΓΡΑΨΑ παρέχουν ευέλικτα ωράρια, δυνατότητα αλλαγής (ή εναλλάξ ωραρίου) και δωρεάν αναπληρώσεις μαθημάτων που χάνονται λόγω εξεταστικής ή άλλων υποχρεώσεων. Μόνο μέσα στην τελευταία ακαδημαϊκή χρονιά, προσφέραμε στους σπουδαστές μας 5.000(!), δωρεάν, έξτρα ώρες! Κάτι τέτοιο θα βρείτε μόνο στα ΓΡΑΨΑ!

σε Αττική-Χαλκίδα-Πάτρα!

• Κάλεσε μας σήμερα: 800 11 47277, 210-7565300
Ημερομηνίες εξετάσεων Cambridge & Michigan 28/3/2018 - Μάρθα Καλαντζή
Είναι καιρός να εντείνουμε τις προσπάθειές μας, καθηγητές και σπουδαστές, για να κορυφώσουμε τις επιδόσεις.
Michigan ECCE: 10 tips για επιτυχία στις εξετάσεις 24/8/2017 - Άννα Ρούσσου