Michigan ECCE: 10 tips για επιτυχία στις εξετάσεις

24 ΑΥΓ 2017 - Άννα Ρούσσου

ECCE με την ... πρώτη!
Διδάσκω εδώ και αρκετά χρόνια

Αγγλικά για ενήλικες, φοιτητές

ή εργαζόμενους, στο Εκπαιδευτήριο Ζωγράφου του Ομίλου Γράψα. Πέρσι προετοίμασα μερικούς από τους χιλιάδες(!) επιτυχόντες μας στις εξετάσεις Πτυχίων. Κάποιοι απ' αυτούς έδιναν στη δοκιμασία του Michigan ECCE. Από την πολύχρονη εμπειρία μου στην προετοιμασία υποψηφίων για το

Lower Michigan

έχω καταλήξει σε 10 σημεία που πρέπει να προσέχουν οι σπουδαστές μας για να έχουν περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας. Τώρα που οι εξετάσεις

Michigan Lower

πλησιάζουν, αξίζει να προσέξετε τα εξής:

1. Κατανέμετε σωστά το χρόνο σας στο GVR. Δεν "κολλάμε” σε μεμονωμένες ερωτήσεις, γιατί τι νόημα έχει να βρούμε ένα σωστό και να μην προλάβουμε δέκα;
  2. Μην αφήνετε ούτε ένα κενό. Ακόμα κι αν δεν ξέρετε καθόλου την απάντηση, ελπίστε στην εύνοια της τύχης!
  3. Προσοχή στο Answer Sheet του ECCE! Περνάτε τις απαντήσεις σας απευθείας σ' αυτό γιατί στο τέλος δεν σας αφήνουν χρόνο να τις μεταφέρετε. Έχετε προμηθευτεί το σωστό μολύβι και αν χρειαστεί σβήνετε σχολαστικά. Επίσης, έχετε το νου σας στην αρίθμηση μη τυχόν και βάζετε τη σωστή απάντηση στο λάθος νούμερο.
  4. Στο Listening απαντάτε κατευθείαν στο Answer Sheet. Αν δεν καταλάβετε καθόλου κάποιο διάλογο στις εικόνες, μην πανικοβληθείτε. Βάλτε αμέσως μια απάντηση στην τύχη, ξεχάστε το και συγκεντρωθείτε στο επόμενο.
  5. Μην αφήνετε κανένα κενό ούτε στο Listening, γιατί υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να κάνετε λάθος στην αρίθμηση.
  6. Για την έκθεση του Michigan Lower, ο διαθέσιμος χρόνος είναι μόνο 30 λεπτά, γι' αυτό να τον αξιοποιήσετε κατάλληλα. Να έχετε ένα πλάνο στο μυαλό σας και να ξεκινήσετε να γράφετε αμέσως με την έναρξη του χρόνου.
  7. Η προσεκτική ανάγνωση του θέματος είναι η μισή έκθεση. Βεβαιωθείτε πως έχετε κατανοήσει το θέμα και πως ότι γράφετε είναι σχετικό μ' αυτό.

1. Είναι πολύ πιο βολικό να κάνετε 4 παραγράφους και να δίνετε έμφαση στις δυο μεσαίες, δηλαδή σε αυτές του κυρίως θέματος.
  2. Πηγαίνετε στις εξετάσεις έχοντας εκμεταλλευτεί όλες τις δυνατότητες που σας προσφέρει η φοίτηση στα ΓΡΑΨΑ (Language Lab, πολλά extra δωρεάν μαθήματα, κορυφαίους καθηγητές, το βιβλίο μας ‘Score Success’ για επίπεδο ECCE κλπ).
  3. Τέλος, πηγαίνετε στις εξετάσεις με ψυχραιμία, ηρεμία, αυτοπεποίθηση και αισιοδοξία.

Στα ΓΡΑΨΑ παίρνουμε ECCE με την πρώτη! Καλέστε λοιπόν 210 7565300 για ραντεβού με τον Εκπαιδευτικό μας Σύμβουλο ή ελάτε στο πλησιέστερο ΓΡΑΨΑ. Είμαι σίγουρη ότι τα αποτελέσματα θα δικαιώσουν τη δουλειά όλων μας!

Σεμινάριο (webinar) Richard Carr Σεμινάριο (webinar) Richard Carr

«ΤΕΧΝΙΚΕΣ» ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ECCE:

Το Michigan ECCE του αποτελείται από 4 sections. Αυτά είναι τα εξής:

1. Listening (κατψαανόηση προφορικού λόγου): Bασίζεται σε ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών, αφού προηγουμένως οι υποψήφιοι ακούσουν το υλικό από CD. Περιέχει δυο parts και συνολικά 50 ερωτήσεις.
    Διάρκεια: 35'

Τεστ αγγλικών - ECCE Τεστ αγγλικών - ECCE

1. ECCE GVR (Grammar, Vocabulary, Reading): 100 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής που εξετάζουν γραμματική, λεξιλόγιο και κατανόηση κειμένου.
    • ECCE Grammar
      Αυτό το μέρος της εξέτασης του ECCE περιέχει 35 ερωτήσεις εκ των οποίων η κάθε μια περιέχει μία η δύο ελλιπείς προτάσεις ακολουθούμενη/ες από επιλογές λέξεων ή φράσεων.
    • ECCE Vocabulary
      Αυτό το μέρος της εξέτασης περιέχει 35 ερωτήσεις εκ των οποίων η κάθε μια περιέχει μία η δύο ελλιπής προτάσεις ακολουθούμενη/ες από επιλογές λέξεων ή φράσεων. Μόνο μία επιλογή από τις τέσσερεις είναι σωστή.
    • ECCE Reading
      Περιέχει τέσσερα κείμενα που ακολουθούνται από ερωτήσεις κατανόησης το κάθε ένα. Οι υποψήφιοι του Michigan Lower επιλέγουν τη κατάλληλη απάντηση από τις τέσσερεις εκτυπωμένες επιλογές και πρέπει να αποδείξουν διαφορετικές δεξιότητες όσον αφορά την κατανόηση κειμένου, όπως: κατανόηση βασικής ιδέας, κατανόηση λεπτομερειών και παραδειγμάτων, κατανόηση βασικού σκοπού του κειμένου και κατανόηση λεξιλογίου.
    Διάρκεια: 90'
  2. ECCE Writing (γραπτό μέρος): Μια γραπτή εργασία περίπου 180 - 200 λέξεων που βασίζεται σε δεδομένες πληροφορίες. Οι υποψήφιοι διαβάζουν ένα μικρό απόσπασμα από ένα γράμμα η άρθρο που θα μπορούσε να υπάρχει σε εφημερίδα. Το κείμενο παρουσιάζει κάποιο θέμα στο οποίο ο υποψήφιος του Lower Michigan Lower πρέπει να απαντήσει. Δίνεται δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε δύο θέματα: letter η essay. Δεν υπάρχει καθορισμένος αριθμός λέξεων, άλλα οι υποψήφιοι αναμένεται να γράψουν περίπου 190 – 240 λέξεις. Η έκθεση πρέπει να ολοκληρώνεται μέσα σε 30 λεπτά.
    Διάρκεια: 30'
  3. ECCE Speaking (συνέντευξη): Η προφορική εξέταση γίνεται ανάμεσα στον υποψήφιο και τον εξεταστή και αποτελείται από 3 στάδια. Στο 1ο στάδιο οι υποψήφιοι καλούνται να συστηθούν και να μιλήσουν για τον εαυτό τους. Στο 2ο στάδιο ο εξεταστής παρουσιάζει στον υποψήφιο κάποιες και αναμένει από τον υποψήφιο να κάνει ερωτήσεις για να μάθει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόβλημα και να προτείνει μια λύση. Στο 3ο στάδιο οι υποψήφιοι ECCE πρέπει να απαντήσουν σε μερικές πιο γενικές ερωτήσεις που σχετίζονται με το θέμα του 2ου σταδίου.
    Διάρκεια: 10'

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Δες τους 2.000 φετινούς επιτυχόντες μας! Δες τους 2.000 φετινούς επιτυχόντες μας!

Θέλω να ενημερωθώ για άλλα Πτυχία Θέλω να ενημερωθώ για άλλα Πτυχία

σε Αττική-Χαλκίδα-Πάτρα!

• Κάλεσε μας σήμερα: 800 11 47277, 210-7565300
Ημερομηνίες εξετάσεων Cambridge & Michigan 28/3/2018 - Μάρθα Καλαντζή
Είναι καιρός να εντείνουμε τις προσπάθειές μας, καθηγητές και σπουδαστές, για να κορυφώσουμε τις επιδόσεις.
Michigan ECCE: 10 tips για επιτυχία στις εξετάσεις 24/8/2017 - Άννα Ρούσσου