MSU EXAMS: MSU Proficiency και MSU Lower

MSU EXAMS

σχεδιάστηκαν από το Michigan State University (

MSU

). Τα πιο ενδιαφέροντα πτυχία είναι τα

MSU Proficiency

(CELP C2) και

MSU Lower

(CELC -B2).

Οι εξετάσεις MSU EXAMS διεξάγονται στην Ελλάδα από τα δύο μεγαλύτερα αμερικανικά ιδρύματα ανώτερης εκπαίδευσης της Ελλάδας, το Anatolia College στη Βόρεια Ελλάδα και το DEREE στην υπόλοιπη χώρα.

Τα Αγγλικά είναι σήμερα κομμάτι της ζωής όλων μας και η πιστοποίηση γνώσης της αγγλικής γλώσσας είναι πλέον απαραίτητη.

To Κρατικό Πανεπιστήμιο του Michigan (MSU) ιδρύθηκε το 1855 και κατατάσσεται σήμερα ανάμεσα στα πρώτα 30 δημόσια πανεπιστήμια στις Ηνωμένες Πολιτείες. Επίσης θεωρείται ένα από τα καλύτερα 100 ερευνητικά ιδρύματα ανώτατης εκπαίδευσης στον κόσμο.

Τα πτυχία του MSU εξασφαλίζουν την έγκυρη πιστοποίηση των γνώσεών σας στα Αγγλικά και αποτελούν ένα δυνατό χαρτί για κάθε επαγγελματική αναζήτηση.

Ο Εκπαιδευτικός Όμιλος ΓΡΑΨΑ, ο μεγαλύτερος ξενόγλωσσος Οργανισμός για ενήλικες, παρέχει ταχύρυθμα προγράμματα, με φιλικά δίδακτρα και ευέλικτα ωράρια στα 10δες «ΓΡΑΨΑ» σε Αθήνα-Πειραιά-Πάτρα. Από το 1984, 88.000 ενήλικες (φοιτητές, εργαζόμενοι, στελέχη επιχειρήσεων) έχουν περάσει από τα θρανία μας. ΓΡΑΨΑ, Νο1 και στα Αγγλικά για ενήλικες!

Πλεονεκτήματα των MSU EXAMS

• Δίνεται περισσότερος χρόνος για όλες τις ενότητες του τεστ συγκριτικά με εξετάσεις άλλων φορέων
  • Τα εξέταστρα του MSU είναι χαμηλότερα συγκριτικά με άλλες εξετάσεις (περίπου 15€ χαμηλότερα σε κάθε επίπεδο). Πρόκειται για εξετάσεις φιλικές προς τους υποψηφίους, λόγω της δομής τους και του συστήματος βαθμολογίας.
  • Είναι αναγνωρισμένες από μεγάλα πανεπιστήμια του εξωτερικού και το ΑΣΕΠ. Ειδικά δε το MSU Proficiency, καλύπτει τις απαιτήσεις πιστοποίησης γνώσης Αγγλικών που απαιτούν διάφορα Πανεπιστήμια, παγκόσμια
  • Στα τεστ χρησιμοποιούνται οικεία Αγγλικά του καθημερινού λόγου και όχι ακαδημαϊκά. Η βάση που χρειάζεσαι να συγκεντρώσεις είναι 60%
  • Το MSU EXAMS Speaking είναι σύντομη και έχει τη μορφή άμεσου διαλόγου. Δεν αγχώνει τον/την υποψήφιο/α. Ειδικά στο επίπεδο MSU Proficiency, η διάρκεια της εξέτασης είναι μόνο περίπου 12 λεπτά.

Στα ΓΡΑΨΑ θα βρείτε πολλά ΔΩΡΕΑΝ μαθήματα για Υποστήριξη ή αναπλήρωση Μαθημάτων που ίσως χάσατε. Πέρυσι, παρείχαμε 5.000(!), επιπλέον ΔΩΡΕΑΝ ώρες για κάλυψη αδυναμιών ή αναπλήρωση μαθημάτων στους/στις σπουδαστές/ριές μας.

Οι εξετάσεις MSU EXAMS , CELC (MSU Lower) και CELP (MSU Proficiency) αποτελούνται από 4 μέρη:

1. Παραγωγή γραπτού λόγου,
  2. Κατανόηση προφορικού λόγου
  3. Κατανόηση γραπτού λόγου
  4. Παραγωγή προφορικού λόγου

MSU EXAMS: PART 1 – WRITING SECTION (παραγωγή γραπτού λόγου)

Η ενότητα MSU περιέχει 2 μέρη: έκθεση και γραμματική που τα αποτελέσματά τους αθροίζονται.

MSU EXAMS: PARΤ 2 – LISTENING COMPREHENSION (κατανόηση προφορικού λόγου)

Αποτελείται από 40 ερωτήσεις συνολικά που χωρίζονται σε 3 μέρη. Διαρκεί 45 λεπτά.

MSU EXAMS: PARΤ 3 – READING COMPREHENSION (κατανόηση γραπτού λόγου)

Η διάρκεια αυτής της ενότητας είναι 60’. Στο MSU Proficiency εξετάζεται και η ικανότητα του/της υποψηφίου/ας να εξάγει σωστά συμπεράσματα από τις πληροφορίες του κειμένου που δόθηκε

MSU EXAMS: PART 4 - SPEAKING (παραγωγή προφορικού λόγου)

Περισσότερες πληροφορίες για το MSU CELP

Ο Εκπαιδευτικός Όμιλος ΓΡΑΨΑ, με κορυφαίους καθηγητές, εκπαιδευμένους στο σύστημα «ΓΡΑΨΑ» και από το University of Oxford - Department for Continuing Education, έχει πάνω από 2.000 επιτυχόντες στα Πτυχία Γλωσσών κάθε χρόνο και 34.000 πτυχιούχους, έως τώρα.

Τεστ αγγλικών Τεστ αγγλικών

MSU EXAMS: ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Κάθε μία από τις 4 ενότητες των εξετάσεων MSU Proficiency και MSU Lower, CELP και CELC, βαθμολογείται συνολικά με 25 βαθμούς. Άρα, το μέγιστο συνολικό score είναι οι 100 μονάδες. Χονδρικά μιλώντας, για να επιτύχει ο υποψήφιος χρειάζεται να συγκεντρώσει συνολική βαθμολογία πάνω από 60%.

Οι MSU Exams διεξάγονται 2 φορές το χρόνο (Δεκέμβριο και Μάιο). Tα αποτελέσματα ανακοινώνονται σχεδόν σε 1 μήνα.