Αλλαγές στα ECCE & ECPE

4 ΔΕΚ 2020 - Stephanie

Αλλαγές στα ECCE και ECPE

Το Πανεπιστήμιο του Michigan και η αξιολόγηση γλωσσομάθειας του Michigan ανακοίνωσαν μέσω της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης αλλαγές στην μορφή των εξετάσεων ECCE και ECPE, οι οποίες τίθενται σε ισχύ από την εξεταστική του Μαΐου 2021. Μετά από μία περίοδο δοκιμών θεώρησαν ότι οι πληροφορίες που λάμβαναν ήταν θετικές γι’ αυτό και προχώρησαν στις αλλαγές, αυτές.

Πιο αναλυτικά και ξεκινώντας με το ECCE (Michigan Lower) οι αλλαγές εντοπίζονται στα κάτωθι:

• Το Writing (παραγωγή γραπτού λόγου) απλά αναβαθμίστηκε με πρώτη επιλογή να είναι το e-mail το οποίο αφορά επίσημη μορφή γραφής ακολουθούμενο από οδηγίες ή το κλασικό essay (δοκίμιο) ως έχει. Το απαιτούμενο χρονικό όριο παραμένει 30’.

• Στο Listening (ακουστικό μέρος) έχουμε τις εξής αλλαγές: Στο πρώτο μέρος με τις εικόνες δεν υπάρχουν αλλαγές πέρα του ότι μειώνονται οι ερωτήσεις κατά 5, δηλαδή από 30 σε 25. Στο δεύτερο μέρος με τα λογύδρια έχουμε 4 λογύδρια με 5 ερωτήσεις και ακούγονται ΔΥΟ φορές.
  • Στο Reading (κατανόηση κειμένου) δεν υπάρχουν ουσιαστικές αλλαγές, πέρα από τη μείωση των ερωτήσεων και πιο συγκεκριμένα:
    Grammar: από 35 μειώνονται σε 15
    Vocabulary: από 35 μειώνονται σε 14
    Reading Part 1:από 5 ερωτήσεις αυξάνονται σε 6
    Reading Part 2: από 10 ερωτήσεις αυξάνονται σε 12
  • Στο Speaking δεν υπάρχει καμία αλλαγή.

Διαβάστε περισσότερα: Michigan Lower – βαθμολογία, Εξετάσεις Lower michigan 2021. Άλλα πτυχία επιπέδου Lower

Δοκιμάστε τις γνώσεις σας σε 10’ με ένα ΤΕΣΤ Αγγλικών Β2

Ευέλικτα ωράρια συμπληρωματικά στη Σχολή ή την Εργασία σας! Ευέλικτα ωράρια συμπληρωματικά στη Σχολή ή την Εργασία σας!

Πιο βασικές αλλαγές σημειώνονται όμως στο ECPE (MICHIGAN PROFICIENCY):

• Στο Writing παρατηρούμε ότι ο απαιτούμενος χρόνος αυξάνεται σε 45’ από 30’ αλλά και στις επιλογές διακρίνουμε καινοτομίες. Οι επιλογές περιλαμβάνουν άρθρο (article), πρόταση (proposal) ή δοκίμιο (essay) και ειδικά για το article και το proposal δίνονται διαγράμματα, στατιστικές, γραφήματα ή αποφθέγματα και ένα τουλάχιστον πρέπει να χρησιμοποιηθεί.
  • Στο Listening βλέπουμε επίσης καινούργια πράγματα. Το πρώτο μέρος είναι εντελώς νέο: 20 μικροί διάλογοι ακολουθούνται από μία ερώτηση με 4 πιθανές απαντήσεις. Το δεύτερο είναι επίσης νέο: 3 μικρά λογύδρια από έναν ομιλητή ακολουθούμενα από 6 ερωτήσεις με 4 πιθανές απαντήσεις. Το ακούμε μία φορά. Το τρίτο μέρος αποτελείται από 2 διαλόγους που ακολουθούνται από 6 ερωτήσεις κατανόησης και 3 πιθανές επιλογές. Το σύνολο των ερωτήσεων εξακολουθεί να είναι 50.
  • Στο Reading δεν παρατηρούμε ιδιαίτερες αλλαγές εκτός από τον αριθμό ερωτήσεων ανά μέρος:
    Grammar: από 40 μειώνονται σε 16
    Vocabulary: από 40 μειώνονται σε 16
    Cloze: καμία αλλαγή
    Reading: το κάθε κείμενο ακολουθείται από 6 ερωτήσεις αντί για 5.

• Στο ECPE Speaking δεν υπάρχει καμία αλλαγή.

Δοκιμάστε τις γνώσεις σας σε 10’ με ένα Proficiency Test
Μάθετε για άλλα Πτυχία Proficiency

Στα ΓΡΑΨΑ ειδικευόμαστε στα Αγγλικά για ενήλικες σε τάξη ή με 100% μαθήματα αγγλικών online με χιλιάδες επιτυχόντες κάθε χρόνο. Ελάτε στα ΓΡΑΨΑ, λοιπόν, για να βελτιώσετε τα Αγγλικά σας και πάρτε πτυχία Αγγλικών σε λίγους μόνο μήνες!