Ισπανικά μαθήματα κουλτούρας

19 ΔΕΚ 2016 - Ελισσάβετ Καστάνη Ορτίν, Υπεύθυνη Τομέα Ισπανικών

Εξειδικευμένα μαθήματα ισπανικών για ενήλικες!

Ο ισπανόφωνος κόσμος στον παγκόσμιο χάρτη καταλαμβάνει ένα μεγάλο μέρος. Ναι, πάνω από 500.000.000 άνθρωποι μιλούν τα

ισπανικά

ως μητρική γλώσσα. Στη Λατινική Αμερική, την Ισπανία, τις Φιλιππίνες, τη Γουινέα και ούτω καθεξής. Ξεκινώντας από το Μεξικό – ως μεγαλύτερη χώρα – όπου μπορούμε να γνωρίσουμε τον πολιτισμό των Maya, στην Κολομβία, τη χώρα του Botero, την Ισπανία γνωστή για τις ταυρομαχίες της και βέβαια πολλές άλλες χώρες όπως το Περού με το Machu Picchu, τη Βραζιλία, την Κούβα, το Μαρόκο κλπ. Τα ισπανικά μαθήματα σου προσφέρουν την ευκαιρία να επικοινωνήσεις με όλον αυτόν τον κόσμο.

ispanika-xores-kosmou
Αναλογιζόμενη λοιπόν πόσες χώρες μιλούν τα ισπανικά, ισπανόφωνοι σαν εμένα, μου έρχεται στο νου η διευκόλυνση της επικοινωνίας. Να ταξιδεύεις και να μιλάς ισπανικά με Αργεντινούς, Χιλιανούς... Κάνοντας μαθήματα ισπανικών διευρύνεις τους ορίζοντες σου, κινείσαι και μιλάς τα ισπανικά σας αυτούς. Ως γνωστόν δεν μιλούν ξένες γλώσσες όπως στην Ελλάδα. Κατά συνέπεια τα μαθήματα ισπανικών θα σε βοηθήσουν να μάθεις και να καταλάβεις την κουλτούρα τους, τον πολιτισμό τους και πόσο μάλλον και τις συνήθειές τους. Ένα βασικό παράδειγμα που για εμάς είναι απολύτως φυσιολογικό, ένα μπουκάλι κρασί σε μια γιορτή, στη Ceuta (Θέουτα) και τη Melilla (Μελίγια), πόλεις στη βόρεια Αφρική αλλά έδαφος της Ισπανίας, είναι παρεξηγήσιμο μιας και το 35% του πληθυσμού τους είναι μουσουλμανικού θρησκεύματος.

Επιπλέον με τα μαθήματα ισπανικών θα έχεις τις ικανότητες που απαιτούνται για να διευρύνεις τους επαγγελματικούς σου ορίζοντες, εντός και εκτός της χώρας. Κατασκευαστικές εταιρίες, εκδοτικοί οίκοι, φαρμακευτικές εταιρίες, τουριστικές επιχειρήσεις θα έχουν να σου προσφέρουν μια θέση εργασίας και για εσένα. Ακόμα κι αν όντας φοιτητής/φοιτήτρια σκέφτεσαι κάποιο πρόγραμμα Erasmus σε ισπανόφωνο πανεπιστήμιο, το πρώτο βήμα είναι να ξεκινήσεις ισπανικά μαθήματα.

Και αν είσαι λάτρης των ισπανικών γεύσεων, τότε τα ισπανικά μαθήματα θα σε βοηθήσουν να κάνεις την σωστή επιλογή από τον κατάλογο ανάμεσα σε Paella, Jamón Serrano, Lomo a la pimienta,.. και βέβαια μια caña συνοδεύοντας τα tapas σου.

Θα σου κάνουμε ισπανικά μαθήματα κουλτούρας, θα σου δείξουμε την διαφορετική σημασία μεταξύ «φίλου και γνωστού» και θα μπορέσεις εντός της χρονιάς να μιλάς ισπανικά από τα πρώτα κιόλας μαθήματα ισπανικών. Με τα ολιγομελή τμήματα του Εκπαιδευτικού Ομίλου ΓΡΑΨΑ και τα ευέλικτα προγράμματα μπορείς να αναπληρώσεις τυχόν χαμένα μαθήματα, να αλλάξεις ωράριο και να παρακολουθήσεις εναλλάξ ωράρια. Σε περίπτωση που σκέπτεσαι να κάνεις ένα επαγγελματικό ταξίδι σε ισπανόφωνη χώρα ή να πεταχτείς μέχρι τους Κανάριους Νήσους για μια Piña colada.