Ιδιαίτερα μαθήματα Αγγλικών ή «ΓΡΑΨΑ» με κορυφαίους καθηγητές αγγλικών;

20 ΙΟΥΛ 2016 - Μαρία Σακελλαρίου

Ιδιαίτερα μαθήματα αγγλικών ή  «ΓΡΑΨΑ» με κορυφαίους καθηγητές αγγλικών;

Μαθαίνω Αγγλικά

καλύτερα κάνοντας ιδιαίτερα μαθήματα αγγλικών ή πηγαίνοντας στα ΓΡΑΨΑ; Που θα βρω τους καλύτερους καθηγητές αγγλικών και τα καλύτερα προγράμματα; Ποιός μπορεί να μου εγγυηθεί γρήγορη επιτυχία στο στόχο μου; Πώς θα γλιτώσω χρόνο, χρήματα και άσκοπη προσπάθεια;

Αυτά είναι ερωτήματα που απασχολούν πολλούς σήμερα που η εκμάθηση αγγλικών έχει γίνει μια επιτακτική ανάγκη της σύγχρονης ζωής. Με τα αγγλικά να αποτελούν διαβατήριο για την ακαδημαϊκή και επαγγελματική ανέλιξη και επιτυχία η επιλογή δεν πρέπει να γίνεται επιπόλαια.

Ιδιαίτερα μαθήματα αγγλικών, λοιπόν, ή μάθημα ΓΡΑΨΑ; Ας κάνουμε ένα crash test!

Κάνω ιδιαίτερο; Βρήκα τον καθηγητή μου μέσω κάποιου φίλου ή γνωστού ή από κάποια αγγελία. Δεν έχω καμία εγγύηση για την γνωστική του επάρκεια, τις σπουδές, την κατάρτισή του. Αγόρασα 'λαχείο'.

Κάνω μάθημα ΓΡΑΨΑ; Έχω τους καλύτερους-ελίτ καθηγητές αγγλικών, επιλεγμένους από το ακαδημαϊκό μας επιτελείο με τις πιο αυστηρές διαδικασίες, εκπαιδευμένους στο σύστημα ΓΡΑΨΑ και από το OXFORD UNIVERSITY.

Κάνω ιδιαίτερο; Δεν υπάρχει σύστημα, ούτε οργάνωση στο πρόγραμμα των μαθημάτων. Το πρόγραμμά μου είναι σχεδιασμένο 'στην τύχη', βασίζεται στον αυτοσχεδιασμό. Πολύ σύντομα επέρχεται χαλάρωση, κούραση, αναβολές. Κανένας ρυθμός, καμία χρονική πειθαρχία.

Κάνω μάθημα ΓΡΑΨΑ; Παρακολουθώ ένα ταχύρυθμο πρόγραμμα, σχεδιασμένο από το κορυφαίο ακαδημαϊκό επιτελείο, με συγκεκριμένους στόχους και χρονοδιάγραμμα.Μαθαίνω αγγλικά στους θεμελιωτές και πρωτοπόρους στην ξενόγλωσση εκπαίδευση ενηλίκων από το 1984. Αναπληρώνω το μάθημα που έχασα ΔΩΡΕΑΝ, αλλάζω ωράριο εάν χρειαστεί, έχω ακόμα και τη δυνατότητα εναλλάξ παρακολούθησης ( πρωινή-βραδινή ζώνη ).

Κάνω ιδιαίτερο; Κάνω παραδοσιακό, παλιομοδίτικο, ανιαρό μάθημα που απευθύνεται σε παιδιά. Καταναλώνομαι σε αντιγραφή, μετάφραση, παπαγαλία. Κανένας νεωτερισμός, καμία πρωτοτυπία. Το πιο προηγμένο τεχνολογικά μέσο που χρησιμοποιούμε είναι το κασετόφωνο!

Κάνω μάθημα ΓΡΑΨΑ; Κάνω μοντέρνο και πρωτότυπο μάθημα. Χρησιμοποιώ βιβλία ειδικά σχεδιασμένα για ενήλικες. Μαθαίνω αγγλικά βιωματικά, ,με μεθόδους εμπλουτισμένες με NLP (Νευρογλωσσικό Προγραμματισμό), που αξιοποιούν το δικό μου μαθησιακό στυλ. Απολαμβάνω την εκπαίδευση ΓΡΑΨΑ του 21ου αιώνα: Διαδραστικό πίνακα, σύγχρονα οπτικοακουστικά μέσα (Εργαστήριο Γλώσσας, DVD, INTERNET, σλάιντς, ταινίες).

Κάνω ιδιαίτερο; Μαθαίνω σε ένα περιβάλλον απομονωμένο, βαρετό, χωρίς διάδραση, χωρίς κίνητρα, χωρίς ευκαιρίες για εξάσκηση στην επικοινωνία. Κάνω ιδιαίτερα μαθήματα αγγλικών με πολλά διαλείμματα για καφέ και ψιλοκουβεντούλα - στα ελληνικά πάντα! Ο καθηγητής μου βλέπει πως δυσκολεύομαι πολύ να μιλήσω αγγλικά και δείχνει κατανόηση, δεν θέλει να με πιέζει (!).

Κάνω μάθημα ΓΡΑΨΑ; Μαθαίνω αγγλικά ως μέλος μιας ομάδας, που ψυχολογικά προσφέρει ένα πολύ πιο γόνιμο, ζωντανό κι ευχάριστο περιβάλλον. Συναναστρέφομαι με ομοίους μου, συνεργαζόμαστε έχοντας κοινούς στόχους. Δίνεται έμφαση στην επικοινωνία, έμφαση στην καθομιλούμενη γλώσσα. Έχω και nativespeakers καθηγητές αγγλικών. Μαθαίνω αγγλικά -και κυρίως να μιλάω- μέσα από debates ή role- plays, μαζί με τους υπόλοιπους στο γκρουπ. Η γλώσσα μου λύνεται!

Κάνω ιδιαίτερο; Φτάνουμε γρήγορα σε τέλμα. Μάλλον δεν προλαβαίνω να δώσω εξέτασεις, δεν βγάλαμε την ύλη. Θα το αναβάλω για λίγο.

Κάνω μάθημα ΓΡΑΨΑ; Παίρνω γρήγορα και εγγυημένα το πτυχίο που στοχεύω (Εγγύηση Απόκτησης Πτυχίου). Κατέχω τη 'μάχιμη γλώσσα' για εργασία ή σπουδές. Η προσπάθειά μου απέδωσε.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Δεν θέλω να σπαταλήσω άσκοπα τον χρόνο και τα χρήματά μου. Δεν θέλω να ρισκάρω και να ταλαιπωρηθώ. Δεν θέλω να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα αγγλικών χωρίς καμία εγγύηση επιτυχίας. Θέλω να μάθω με τους κορυφαίους καθηγητές αγγλικών, τα πιο ποιοτικά προγράμματα σπουδών και τις πιο σύγχρονες και αποδοτικές μεθόδους.

Άρα; Θέλω ΓΡΑΨΑ: Νο1 στην Ξενόγλωσση Εκπαίδευση νέων ενηλίκων (φοιτητών, εργαζομένων, στελεχών) από το 1984, με 80.000 σπουδαστές να έχουν περάσει από τα θρανία του, τα αρτιότερα εκπαιδευτικά προγράμματα και πάνω από 2.000 επιτυχόντες κάθε χρόνο στις εξετάσεις ανώτερων πτυχίων Ξένων Γλωσσών!